Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Niedoczynność tarczycy

6 grudnia 2019

Niedoczynność tarczycy to schorzenie na które cierpi coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak dopada ona młode kobiety. W niektórych przypadkach na niedoczynność cierpią już kilkuletnie dzieci.

Badania krwi

Aby zbadać swoją tarczycę wystarczy wykonać odpowiednie badania krwi. Zazwyczaj konieczne jest zbadanie poziomu TSH, FT3 i FT4. Te parametry pozwalają bardzo szybko ocenić stan tarczycy.
Główne objawy niedoczynności to łamliwość i nadmierne wypadanie włosów, nieustające uczucie zimna, ciągłe zmęczenie, nagły przyrost wagi, sucha skóra na kolanach i łokciach, wahania nastrojów oraz stany depresyjne.
Podejrzewając u siebie chorobę w pierwszym kroku należy udać się do specjalisty. Endokrynolog zaproponuje odpowiednie leczenie niedoczynności tarczycy oraz zleci wykonanie dodatkowych badań, jak na przykład USG.
Badanie narządu tarczycy ultrasonografem jest całkowicie bezbolesne i pozwala szybko wykryć wszelkie zmiany, jak guzki czy wole. Gdy guzki są duże konieczna może okazać się biopsja. Polega ona na pobraniu wycinka i dokładnym zbadaniu go. Coraz więcej osób cierpi na nowotwór tarczycy, dlatego nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów.

Odpowiednia dieta

Pracę tarczycy można wspomóc również poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Nie wskazane są warzywa strączkowe, pszenne pieczywo, białe makarony, alkohol oraz słodycze. Ważne, aby dieta była bogata w jod i błonnik pokarmowy, który pomoże utrzymać szczupłą sylwetkę.
Duża dawka jodu znajduje się w nadmorskim powietrzu, dlatego warto spędzać urlop w popularnych kurortach i spacerować brzegiem plaży.
Oczywiście zazwyczaj osoby chore na niedoczynność muszą regularnie przyjmować hormony w postaci niewielkich tabletek. Co sześć tygodni należy wykonać badanie kontrolne, aby zwiększyć bądź zmniejszyć dawkę preparatu.
Lek zwykle należy przyjmować na czczo, pół godziny przed posiłkiem. Bardzo ważne jest aby nie popijać go kawą, gdyż kofeina zaburza wchłanianie leku.
Niestety chora tarczyca w wielu przypadkach skutecznie utrudnia zajście w ciążę. Wysoki poziom TSH może powodować poronienia i źle wpływać na rozwój dziecka. Przed podjęciem starań o dziecko warto wyregulować poziom hormonów i znajdować się pod stałą opieką endokrynologa.
Koszt wizyty w prywatnym gabinecie mieści się w przedziale od stu do nawet trzystu złotych. Doskonale gdy endokrynolog jest również ginekologiem. Niestety czas oczekiwania do państwowej poradni endokrynologicznej jest bardzo długi, niekiedy należy czekać nawet półtora roku na pierwszą wizytę.

Awarie zacisków hamulcowych

Redakcja biletdlabrata.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się drogowskazami do pełniejszego życia, a zdrowie i dobrostan są kluczem do szczęścia! Jesteśmy pasjonatami odkrywania świata, nie tylko geograficznego, ale również wewnętrznego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestycja w apartamenty
czas na wymianę wycieraczek
Awarie zacisków hamulcowych

Awarie zacisków hamulcowych

14 października 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

Awarie zacisków hamulcowych