Jakie efekty daje bieganie?

Odchudza, odmładza, poprawia samopoczucie – mowa oczywiście o bieganiu, dyscyplinie królującej wśród sportów aerobowych. Nic więc dziwnego, że rodzaj tej aktywności fizycznej jest coraz popularniejszy wśród osób, które prowadzą lub chcą zacząć zdrowy tryb życia.

Jakie efekty daje bieganie?

Oprócz wyżej wymienionych, bieganie posiada inne liczne zalety. Oto lista najszybciej i najczęściej występujących efektów po miesiącu aktywności fizycznej:

Bieganie sprawia, że mamy więcej energii – mogłoby się wydawać, że po wysiłku fizycznym będziemy wyczerpani i pozbawieni sił. Okazuje się jednak, że efekt jest zupełnie odwrotny. Dzięki temu, że podczas biegania do naszego organizmu dociera więcej tlenu, który dotlenia wszystkie komórki naszego ciała, w tym mózg, czujemy się pełni życia i gotowi do działania. Często powiem zmęczenie nie jest wynikiem przepracowania, lecz niedotlenienia.

Bieganie wzmacnia ciało – bieganie to sport, który angażuje wiele mięśni do wysiłku: mięśnie nóg, brzucha, pleców i ramion. W związku z tym po miesiącu regularnych treningów można zauważyć, że zmienia się (modeluje) kształt sylwetki, a mięśnie, które do tej pory były bardzo słabe, zdecydowanie się wzmocniły.

Same plusy

Bieganie ujędrnia skórę – jeśli słowo „cellulit” jest Ci dobrze znane, jędrność twojej skóry pozostawia wiele wątpliwości, warto zacząć uprawiać sport aerobowy. Bowiem poruszanie nogami stymuluje krążenie krwi i limfy, a także przyczynia się do szybszego usunięcia z organizmu toksyn. Pozbycie się szkodliwych substancji z organizmu sprawia, że podskórne zgrubienia ulegają wygładzeniu.

Jesteśmy szczuplejsi – bieganie pozwala spalić mnóstwo kalorii. Jeśli więc kilka razy w tygodniu wybierzemy się na trening w terenie lub na bieżni, pamiętając przy tym o zbilansowanej diecie – efekty są gwarantowane. Warto zaznaczyć, że sporty aerobowe przyśpieszają metabolizm, a dzięki szybszej przemianie materii, z naszego organizmu regularnie usuwane są toksyny, które mogą powodować powstawanie „pomarańczowej skórki”.

Bieganie może zapobiec wielu chorobom – brak aktywności fizycznej oraz spożywanie wysoko przetworzonych produktów, sprzyja rozwijaniu się chorób cywilizacyjnych takich jak: otyłość, cukrzyca czy rak. Regularny wysiłek biegowy znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania.

To tylko część z całej listy efektów, jakie daje bieganie. Zalet uprawianie tego sportu jest dużo więcej. Warto więc zmotywować się, wyjść z domu i w zacząć biegać. Bowiem jest to jeden z najtańszych, najbardziej powszechnych, a zarazem przynoszący liczne pozytywne efekty sport.

Redakcja biletdlabrata.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.