Pokrzywa – dlaczego warto ją pić?

To właśnie pokrzywa jest jednym z popularniejszych ziół wykorzystywanych do przygotowywania zdrowotnych naparów. Każdy ją zna i na pewno każdy od czasu do czasu ją wypija. A dlaczego warto to rzeczywiście robić?

Jakie są zdrowotne właściwości pokrzywy i jak oddziałują one na ludzki organizm?

Pokrzywie, podobnie jak większości naturalnych produktów spożywczych, na pewno nie brakuje witamin i minerałów. Mimo iż jest to niewielka i niepozorna roślinka, to jednak skrywa w sobie prawdziwe bogactwo wartościowych substancji. Występuje w niej m.in. spora ilość witaminy A, która jest jednym z silniejszych przeciwutleniaczy dbających o wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Towarzyszy jej witamina C, która w połączeniu z witaminą A tworzy istne remedium na wszelkiego rodzaju choroby – obie są bowiem sporym wsparciem dla pracy układu immunologicznego. Pokrzywę uzupełniają też minerały, a przede wszystkim fosfor, potas, magnez, żelazo i wapń. Warto zatem pić ją po to, by uzupełnić dietę czymś naprawdę zdrowym.

Właściwości pokrzywy

Ze względu na ten fantastyczny skład napar pokrzywy potrafi poradzić sobie z oczyszczeniem dosłownie całego organizmu. Ma też właściwości odtruwające, ponieważ zwalcza nagromadzone wirusy i bakterie. Mimo iż są to wspaniałe korzyści, to jednak pokrzywa słynie z czegoś innego. Każdy chyba kojarzy, że jest ona jednym z lepszych naparów moczopędnych, a to oznacza, że usuwa z organizmu nadmiar szkodzących mu płynów. Wraz z moczem nerki pozbywają się toksyn, leków, związków zawierających azot i innych szkodliwych substancji. Usuwany jest również sód, który w nadmiarze może wywoływać nadciśnienie tętnicze. Należy jednak pamiętać o tym, że aby nie doprowadzić do efektu odwodnienia, przy leczeniu się pokrzywą trzeba też pić spore ilości wody – jeden litr na dobę z pewnością tutaj nie wystarczy.

Omawiając zdrowotne właściwości pokrzywy, na pewno warto też napomknąć o tym, że jest to jedno z lepszych ziół dla alergików. Udowodniono już wielokrotnie, iż napar przygotowany z tej rośliny potrafi cudownie zwalczyć katar sienny lub przynajmniej go zminimalizować. Aby to potwierdzić, wystarczy spojrzeć na to, jak rozwija się alergia. Doprowadzają do niej substancje alergizujące, które wywołują w organizmie stany zapalne. A pokrzywa jest substancją przeciwzapalną. Usuwa powstały stany zapalne, dlatego też potrafi poradzić sobie z katarem czy łzawieniem oczu wywołanym przez rozwój alergii. Warto na pewno wypróbować tę naturalną metodę leczniczą, zamiast katować się kolejnymi opakowaniami tabletek.

Redakcja biletdlabrata.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *