Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak uniknąć choroby wysokościowej?

20 grudnia 2019


Choroba wysokościowa może spotkać każdego, nie tylko wspinaczy wysokogórskich. Wystarczy pojechać w region, gdzie będzie się przebywało powyżej poziomu 2500 nad poziomem morza. Aby znaleźć się na takiej wysokości, wcale nie trzeba wychodzić w góry. Wystarczy pojechać do Meksyku, Bogoty czy Lhasy. Jeżeli ktoś jest podatny na wpływ wysokości na organizm, to pierwsze symptomy choroby wysokościowej pojawią się w ciągu dwudziestu czterech godzin. Organizmy ludzkie są różne. Niektórzy zupełnie nie odczują zmiany wysokości, innym przydarzy się złe samopoczucie, a jeszcze inni mogą taką wycieczkę mocno odchorować. W skrajnych przypadkach choroba wysokościowa może zakończyć się nawet śmiercią. Jak się przygotować do wyjazdu na taką wysokość? Jakie są objawy choroby wysokościowej i jak sobie z nimi radzić?

Jak uniknąć choroby wysokościowej?

Planując wyjazd na duże wysokości, czy to wyjście w góry czy wycieczkę do któregoś z miast położonych powyżej bezpiecznej granicy, trzeba wziąć pod uwagę odpowiednią aklimatyzację. To właśnie przeprowadzona w odpowiedni sposób aklimatyzacja pomoże przygotować organizm człowieka do przebywania na dużych wysokościach. Jest to najlepszy środek zapobiegawczy, dzięki któremu można uniknąć przykrych dolegliwości związanych z chorobą wysokościową. Niezmiernie istotne jest także picie odpowiedniej ilości płynów, gdyż odwodniony organizm szybciej reaguje na zmianę wysokości w sposób bardzo negatywny. Trzeba także zadbać o prawidłową gospodarkę energetyczną. Dodatni bilans kaloryczny to w tej sytuacji zupełna podstawa. Jeżeli planowana jest ekspedycja górska, to w porozumieniu z lekarzem specjalistą można zaplanować przyjmowanie leków profilaktycznych.

Jakie są objawy choroby wysokogórskiej

W pierwszym progu wysokości, objawy choroby górskiej mogą wystąpić już po czterech godzinach. Jeżeli w pierwszej dobie nie wydarzyło się nic złego, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że na tej wysokości organizm jest już zaaklimatyzowany i choroba wysokościowa się nie pojawi. Do podstawowych objawów choroby wysokościowej zaliczają się między innymi bóle głowy o różnym nasileniu, kłopoty żołądkowe, nasilające się z każdą godziną zmęczenie i osłabienie, a także problemy z zasypianiem i efektywnym wysypianiem się. Objawów choroby wysokościowej nie można lekceważyć. Jeżeli się pojawią, to najlepiej jak najszybciej udać się na mniejszą wysokość. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, trzeba skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie działania mające na celu poprawę samopoczucia.

Redakcja biletdlabrata.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się drogowskazami do pełniejszego życia, a zdrowie i dobrostan są kluczem do szczęścia! Jesteśmy pasjonatami odkrywania świata, nie tylko geograficznego, ale również wewnętrznego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestycja w apartamenty
czas na wymianę wycieraczek
Awarie zacisków hamulcowych

Awarie zacisków hamulcowych

14 października 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

Awarie zacisków hamulcowych