Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

26 stycznia 2022 woda w kranie

Nie bez powodu wiele osób boi pić się wodę z kranu. Owszem, zwykle wygląda ona na dość czystą, ale każdy wie, że sam wygląd to nie wszystko. Ile razy zdarzało się już, że woda na pozór czysta, nagle stawała się mętna, żółta, a jej zapach zaczynał pozostawiać wiele do życzenia.

Jak testować wodę w domu?

Istnieje wiele profesjonalnych metod testowania jakości wody. Jedną z najskuteczniejszych jest tzw. biomonitoring, który polega na obserwacji niektórych gatunków małż. Testy te wykonuje się m.in. w stacjach uzdatniania wody, w których to umieszcza się duże akwaria. W związku z tym, że dla większości gospodarstw domowych taka metoda jest niepraktyczna, można ją zastąpić… zwykłym, domowym testerem. Kosztuje on zaledwie 30 złotych, a za jego pomocą można sprawdzić stopień twardości wody, ilość zawartego w niej chloru, a także jej pH. W trakcie badania woda powinna mieć około 25 stopni Celsjusza.

Sanepid – profesjonalny sposób badania wody

Osoby dysponujące większym budżetem mogą zlecić badanie wody w najbliższej stacji Sanepidu. I choć koszt takiego badania to około 200 złotych (cena jest zależna od stacji), to w zamian otrzymuje się dostęp do danych obejmujących aż kilkanaście różnych parametrów wody. Na ich podstawie można z łatwością zweryfikować, czy woda nadaje się do picia, a także jakie substancje są w niej zawarte. Ważne, aby próbkę do badania przekazać w szczelnie zamkniętym pojemniku, który odizoluje ją od wpływu warunków zewnętrznych.

Zła jakość wody – co dalej?

Jeśli wynik testu pozostawia wiele do życzenia, konieczne będzie zaopatrzenie się w dystrybutor wody. Jest to proste urządzenie, które zapewnia dostęp do wysokiej jakości wody wprost z butli lub też z sieci wodociągowej. Najtańszym rozwiązaniem są dystrybutory kompatybilne z butlą. W standardzie posiadają one system podawania wody zimnej i ciepłej (a nawet gorącej). W bardziej zaawansowanych modelach użytkownik ma do dyspozycji dodatkowy saturator, który zaopatrza wodę w dwutlenek węgla. Ciekawym rozwiązaniem są dystrybutory filtrujące, które pobierają wodę wprost z sieci. Modele te wyposażone są w specjalne, wymienne filtry, które nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale też jonizują wodę. Dzięki temu jest ona bogata w kompletny zestaw mikroelementów. Urządzenia te oferują podobny zestaw funkcji, co dystrybutory podłączane do butli.

Podsumowując, jakość wody jest – tak jak i jakość powietrza – kluczowa dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto więc o nią zadbać, gdyż jedynie czysta woda jest najzdrowszym i najbezpieczniejszym napojem dla organizmu.

Szukasz najlepszej oferty na dystrybutory filtrujące wodę? Sprawdź ofertę https://aquamo.com.pl/.

Redakcja biletdlabrata.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się drogowskazami do pełniejszego życia, a zdrowie i dobrostan są kluczem do szczęścia! Jesteśmy pasjonatami odkrywania świata, nie tylko geograficznego, ale również wewnętrznego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czytelnictwo w epoce cyfrowych technologii
Etykiety samoprzylepne A4
ubezpieczenie na życie

Jesteś zainteresowany reklamą?

ubezpieczenie na życie