Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Beskidy dla ciekawych: Bartne

28 kwietnia 2020

Dla tych, którym marzą się wczasy w ciszy i spokoju, oraz dla tych, którzy chcą spędzić wolny czas w aktywny sposób, ciesząc się pięknem przyrody oraz kontaktem z cennymi zabytkami, wieś Bartne bez wątpienia stanie się ciekawym celem podróży. To jedna z najciekawszych miejscowości, jakimi może nas oczarować Beskid Niski, a że tanie noclegi w jej rejonie można znaleźć bez problemów, zainteresowanie wypoczynkiem w tej części kraju stale wzrasta.

Jakie atrakcje przyciągają tu letników?

Dla tych, którzy lubią górskie wycieczki, Bartne będzie przede wszystkim dobrym punktem wypadowym w Beskid Niski. Wieś ta jest też miejscem ciekawym dla wszystkich miłośników historii oraz dla tych, którzy interesują się historią i sztuką sakralną. Wieś Bartne to przede wszystkim dwie drewniane cerkwie, którym warto się uważniej przyjrzeć. Jedna z nich wciąż służy prawosławnym, druga (greckokatolicka) stanowi cenną pamiątkę po Łemkach. Ponieważ ta grupa ludności w 1947 roku została z Beskidu Niskiego wysiedlona w ramach Akcji Wisła, dziś dawna cerkiew jest wykorzystywana jako muzeum.

Bartne w Beskidach

Bartne, podobnie jak wiele innych wsi na terenie Beskidu Niskiego, może się też pochwalić cmentarzem wojennym, będącym pamiątka po tragicznych wydarzeniach z czasów I wojny światowej. We wsi tej nie brak też przydrożnych krzyży, które mają wiele uroku i świadczą o tym, jak zdolnymi kamieniarzami byli dawni mieszkańcy tej miejscowości. Dla turystów przyrodników, którzy znajdą w tej wsi tanie noclegi, wspaniałym celem wycieczki może się z kolei okazać rezerwat „Kornuty”, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na scanholiday.com.pl

Redakcja biletdlabrata.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się drogowskazami do pełniejszego życia, a zdrowie i dobrostan są kluczem do szczęścia! Jesteśmy pasjonatami odkrywania świata, nie tylko geograficznego, ale również wewnętrznego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestycja w apartamenty
czas na wymianę wycieraczek
Awarie zacisków hamulcowych

Awarie zacisków hamulcowych

14 października 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

Awarie zacisków hamulcowych