Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wiolonczela – jak wybrać instrument smyczkowy nie tylko dla profesjonalistów

13 grudnia 2021 Wiolonczela

Skrzypce należą do najtrudniejszych technicznie instrumentów smyczkowych. Wielu muzyków-amatorów i wielu uczniów szkół muzycznych wybiera więc wiolonczele, niezwykłe instrumenty o pięknym, ciepłym dźwięku. Wiolonczela jest instrumentem, który daje soliście duże możliwości. Repertuar wiolonczelowy jest oczywiście uboższy, niż skrzypcowy i fortepianowy – przewyższa jednak swoim bogactwem większość pozostałych instrumentów stosowanych w muzyce klasycznej. Bardzo bogaty jest tak repertuar wiolonczelowy romantyzmu, jak i klasycyzmu i baroku. Wybór dobrego instrumentu dla amatorów i uczniów nie jest przy tym trudny.

Dobre wiolonczele dla amatorów i początkujących muzyków

Dobry instrument smyczkowy przeznaczony dla amatorów i uczniów szkół muzycznych nie musi być drogi – wiolonczela podstawowej klasy to koszt około 2000 złotych. W odróżnieniu od skrzypiec, tańsze wiolonczele nie cechują się nieprzyjemnym dźwiękiem. Wynajmowanie wysokiej klasy wiolonczel historycznych nie jest więc sensowne i opłacalne. Wymagania początkującego wiolonczelisty spełnią np. popularne instrumenty Carlo Giordano. Jeśli interesuje nas niedroga wiolonczela, którą cechuje piękny dźwięk, dobrze sprawdzi się instrument ze średniej półki cenowej, np. marki Hofner. Do cenionych producentów wiolonczel dla amatorów i początkujących wiolonczelistów należą także Yamaha oraz Gewa.

Yamaha oprócz stosowanych w muzyce klasycznej wiolonczel akustycznych wytwarza także instrumenty elektroniczne, cenione w muzyce jazzowej i rozrywkowej. Wiolonczele akustyczne dla początkujących muzyków występują w wielu rozmiarach, także nietypowych. Standardowa wiolonczela jest instrumentem ciężkim, wymagającym przy grze pewnej siły fizycznej – dobór lekkich wiolonczel dla dzieci, młodzieży i kobiet nie jest jednak problemem. Instrumenty te nie ustępują jakością brzmienia wiolonczelom w standardowych rozmiarach.

Nowe i używane wiolonczele

Podobnie jak inne instrumenty skrzypcowe, wiolonczele o najpiękniejszym dźwięku to dobrze utrzymane instrumenty dawne. Są one jednak kosztowne, a wybór jest z wielu powodów trudny. Początkującemu wiolonczeliście niełatwo jest ocenić stan zachowania instrumentu – zdarzają się przy tym uszkodzone wiolonczele historyczne, z którymi przez pokolenia obchodzono się źle. Początkującym wiolonczelistom, uczniom szkół muzycznych, a także wiolonczelistom-amatorom, poleca się więc raczej nowe instrumenty. Warto pamiętać, że zakup nowej wiolonczeli jest często bardziej korzystny cenowo, niż zakup lub wynajem instrumentu historycznego.

Redakcja biletdlabrata.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się drogowskazami do pełniejszego życia, a zdrowie i dobrostan są kluczem do szczęścia! Jesteśmy pasjonatami odkrywania świata, nie tylko geograficznego, ale również wewnętrznego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestycja w apartamenty
czas na wymianę wycieraczek
Awarie zacisków hamulcowych

Awarie zacisków hamulcowych

14 października 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

Awarie zacisków hamulcowych