Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Laseroterapia kolana – wszystko, co warto o niej wiedzieć

29 października 2021 Laseroterapia kolana

Laseroterapia kolana to nieinwazyjny zabieg fizjoterapeutyczny, którego celem jest zmniejszanie intensywności bólu będącego skutkiem pojawienia się zmian zwyrodnieniowych kolan. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą światła laserowego o określonej i zróżnicowanej długości. Co więcej – musi być on przeprowadzony w odpowiednich warunkach BHP.

Walka z bólem poprzez naświetlanie

Metodologia przeprowadzenia zabiegu laseroterapii kolana jest bardzo prosta i polega na naświetlaniu go specjalnym laserem niskoenergetycznym, którego moc nie jest wyższa niż 60 mW. Odpowiadający za wytwarzanie światła skupionego przetwornik składa się najczęściej z dwóch sond, z których każda generuje światło o określonej długości fali to jest:

  • podczerwieni, której zadaniem jest penetracja tkanek (780 nanometrów),
  • czerwieni, oddziałującej przede wszystkim na tkanki zewnętrzne (640 – 780 nanometrów).

Emitowane przez przetwornik światło może być stosowane wybiórczo, zamiennie lub też w oparciu o predefiniowane wcześniej programy. Dobór odpowiedniego programu zależy od specjalisty, który dostosowuje go do indywidualnych potrzeb pacjenta. W razie potrzeby długość światła może ulegać stopniowej zmianie, dzięki czemu będzie ono oddziaływać na tkanki znajdujące się na różnej głębokości.

Zalecenia BHP dotyczące sposobu przeprowadzenia badania

W związku z tym, że laseroterapia kolana przeprowadzana jest z użyciem intensywnie skupionego strumienia światła, obowiązkiem fizjoterapeuty jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i pacjenta. W tym celu stosuje się odpowiednie mechanizmy ochronne, których celem jest zmniejszenie podatności ludzkiego oka na oddziaływanie światła lasera. W trakcie zabiegu stosuje się m.in. specjalne okulary, które pochłaniają znaczną część skupionego światła. Laseroterapię wykonuje się najczęściej w pomieszczeniu pomalowanym na biały kolor, co w konsekwencji prowadzi do zwężenia źrenic i spadku podatności na silne działanie światła. Zaleca się również, aby w pokoju zabiegowym nie znajdowały się jakiekolwiek przedmioty odbijające światło, a także – by nie miały do niego wstępu osoby nieupoważnione. Na marginesie warto podkreślić, że wszystkie te wymogi spełnia centrum usług kosmetycznych i fizjoterapeutycznych San-Medical, które może pochwalić się na tym polu bardzo dużym doświadczeniem.

Podsumowując, laseroterapia stawu kolanowego to prosty i bezpieczny zabieg, którego stosowanie ogranicza zjawisko dyskomfortu i poprawia jakość życia. Co więcej, jest to zabieg o bardzo wąskim spektrum przeciwwskazań.

Redakcja biletdlabrata.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się drogowskazami do pełniejszego życia, a zdrowie i dobrostan są kluczem do szczęścia! Jesteśmy pasjonatami odkrywania świata, nie tylko geograficznego, ale również wewnętrznego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

ubezpieczenie na życie
Fizjoterapeuta

Jesteś zainteresowany reklamą?