Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

DDA – dzieci alkoholików a ich problemy w dorosłym życiu

16 kwietnia 2022


Syndrom DDA to określenie, które można oraz częściej usłyszeć w mediach oraz w internecie. Dzięki temu rośnie świadomość dotycząca negatywnego wpływu nadużywania alkoholu przez rodziców na rozwój dziecka. DDA to taka przypadłość, która jest związana z występowaniem charakterystycznych schematów działań, które to zostały utrwalone na skutek dorastania w rodzinie borykającej się z problemem alkoholowym.

Syndrom DDA – najczęstsze przyczyny urazów u dzieci

Nie każda osoba, która wychowała się w rodzinie z problemem uzależnienia od alkoholu posiada syndrom DDA. Dotyczy on tylko tych osób, które w życiu dorosłym ponoszą koszty wzrastania w środowisku obciążonym problemem alkoholowym. U osób z syndromem DDA można zauważyć:

– chaos oraz nieprzewidywalność zachowań

– życie w przewlekłym stresie

– dominacje cierpienia

– zaniedbania rozwojowe

– brak oparcia

– odrzucenie

– opuszczenie

– zagrożenie przemocą domową

– nadużycia seksualne

– brak spójnych norm

– brak cennych wartości rodzinnych

– poczucie wstydu

Co więcej bardzo często zdarza się, że takie osoby doświadczają życia w tabu, zaprzeczaniu oraz iluzji. Często żyją one w izolacji z brakiem rodzicielskie bliskości oraz czułości.

Terapia DDA a kontrola nad własnym życiem

Wiele dzieci alkoholików często nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na syndrom DDA. W konsekwencji prowadzi to do tego, że zmagają się one z poważnymi problemami już w okresie dorastania, a później w dorosłym życiu. Z pozoru funkcjonowanie takich osób może wydawać się udane, niemniej przypadłość ta zaburza postrzeganie rzeczywistości oraz wpływa destrukcyjnie na psychikę. Prowadzi to do pojawienia się różnorodnych problemów z którymi ciężko jest się uporać.

Bardzo często zdarza się, ze dorosłe dzieci alkoholików odczuwają lęk przed odrzuceniem. Takie postępowanie sprawia, że wchodzą one w relacje, które nie zaspokajają w pełni ich potrzeb. Osoby te poszukują różnych sposobów radzenia sobie ze swoimi uczuciami, jednak jest to walka z wiatrakami, gdyż syndromu DDA nie da się zwalczyć samodzielnie.

Aby odzyskać kontrolę nad własnym życiem i wyzbyć się poczucia winy, a także blokad psychicznych warto skorzystać z terapii DDA. Jest ona niezwykle ważna, gdyż pozwala przepracować traumy z dzieciństwa oraz rozpocząć nowe życie. Harmonia LUX MED to taka strona internetowa, która oferuje szeroki zakres usług w zakresie walki z tą przypadłością. Każdy pacjent może tutaj liczyć na fachowe konsultacje psychologiczno – psychiatryczne prowadzone pod okiem doświadczonych specjalistów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja biletdlabrata.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się drogowskazami do pełniejszego życia, a zdrowie i dobrostan są kluczem do szczęścia! Jesteśmy pasjonatami odkrywania świata, nie tylko geograficznego, ale również wewnętrznego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

ubezpieczenie na życie
Fizjoterapeuta

Jesteś zainteresowany reklamą?